HORKÉ CHVILKY

Každý z nás někdy zažívá nepříjemné okamžiky, při kterých by se nejraději propadl do země.

PRAVIDLA
Učitel dětem přečte ilustrační scénky.
Děti se rozdělí do dvojic/trojic a scénky přehrají.
Poté si vypráví o vlastních horkých chvilkách, případně je rovnou hrají.

ILUSTRAČNÍ SCÉNKY

5. třída

  • Na obědě s kamarádem pomlouváš méně oblíbenou učitelku. Pak zjištíš, že seděla u vedlejšího stolu a nejspíš váš rozhovor slyšela.
  • Účastníš se akce “Ukliďme česko”. Najdeš menší skládku s lahvemi od alkoholu. Naházíš je do pytle a neseš je ukázat svému tátovi. Táta toho na tento den moc nenaspal. Není učesaný a celkově je neupravený. Když mu ukazuješ svůj úlovek, vypadne ti pytel z rukou a láhve se rozkutálí po zemi. V tu chvíli projíždí okolo autem tvá třídní učitelka a šokovaně přivírá oči.
  • Táta si nechal na stole svůj oblíbený pamlsek. Dal si ho tam ráno a celý den se těšil, že si ho dá za odměnu po práci. Když tě máma odpoledne poslala, ať si vezmeš něco ke svačině, snědla jsi právě tento pamlsek. Až potom sis uvědomil/a, že to je ten pamlsek, co si ho táta nechal na později. V tu chvíli se vrací táta a vidí tě s obalem v ruce a plnou pusou čokolády.

7. třída

  • Na škole v přírodě se tvému spolubydlícímu ztratili peníze. Peníze se z nějakého záhadného důvodu objevili u tebe pod matrací, ale ty víš, že s tím nemáš nic společného.
  • Ve frontě u pokladny uvidíš na zemi stokorunu. Zvedneš ji ze země. Dřív, než se naděješ, tak člověk, který stál před tebou začne hulákat, že mu někdo ukradl stokorunu. Stojíš přímo za ním, držíš ji v ruce a všichni na tebe civí.

Inspirace: Josef Mlejnek, Dětská tvořivá hra 2004
Zařazeno:
5. třída, 7. třída
prosinec – 2. týden
Poznámka
Stačilo by v 5. třídě, pro sedmou najít jinou hru