IMPROVIZACE – ZDROJE A POZNÁMKY

Zde si zapisuji poznámky, které potřebují zatřídit, nebo vstřebat.
Hledejte raději v jiných příspěvcích 🙂

KURZ

1. setkání

 • seznamovačka – říct něco o sobě: 1) jméno, 2) to co chci, 3) jaká postava by mě charakterizovala
 • Dopisování jmenovek – jmenovku mi napíší kolegové. Každý mi tam napíše jedno písmeno výměnou za to, že mu odpovím na jeho otázku (která směřuje ke mně).
 • Jména a míčky – 1) někdo mi hodí míček a já řeknu své jméno, 2) někomu hodím míček a řeknu jeho jméno, 3) někdo mi hodí míček a řekne jméno člověka, kterému mám hodit míček
  (varianta pro skupiny, které se znají – řeknou jméno, které by nejlépe vystihovalo)
 • Kdo jsi co jsi – varianta – pouze se chodí, dotýkám se někoho nohy, pak využívám různé chůze (bez použití hudby). Náměty – říci název knihy/seriálu/filmu, který nejspíš nebudou ostatní znát – poselství – naučit se přijmout, že ostatní vidí věci úplně jinak než já
 • Expert ve studiu – imp. kategorie – Na jednu židli se posadí expert, na druhou židli se posadí redaktor, který pokládá otázky. Ostatní vymýšlí téma, tj. to, na co je expert odborník – např. oblečení z jedlého papíru, odborník na vytrhávání šedých vlasů, odborník na zavěšování lenochodů atd. Důležité je, aby se jednalo o neexistující, ideálně absurdní odbornosti. Moderátor pokládá tři otázky.
 • No impro – Čtyři lidi jdou za dveře a dostanou instrukci, aby dělali pouze nějaké jednoduché pohyby. Diváci dostanou instrukci, ať se snaží pochopit, co herci hrají. Poselství: Divák si začne hledat příběh ve všem, nebo se v tom snaží nějak orientovat. Poseltví 2 – Když chvíli nevím, co dělám, tak to nevadí. Divák je zabavený už jenom tím, že přemýšlí, co tam právě vyvádím. Já mu zanedlouho potvrdím jeho očekávání, nebo ho naopak překvapím.
 • Obecné doporučení: Nepracovat s konkértní osobou, kterou znám z filmu, knihy atd., ale nevadí, když mi ta osoba propůjčí nějaké klišé atributy (dýmka a klobouk Sherlocka Holmese)

2. setkání

NA CO SI DÁVAT POZOR

 • Nehrát konkrétní postavy – Nejsem Karel IV. – jsem slavný král, nejsme Hermiona – jsem studentka v čarodějné škole
 • Pojmenuj, co se děje, představ

ZDROJE:

Prskavka – Olivy vs. Rožni 11. 2. 2011 v Divadle K3, Konvikt, Olomouc
Prskavka se zaměřuje na tvorbu jednotlivce. Hráči stojí zády k publiku, MC si vyžádá jednoslovné téma (nejčastěji se vybírají předměty), poté vybere hráče, který bude na toto téma hrát a zahájí improvizaci. Hráč má pak právě 30 vteřin (doba hoření idealizované prskavky) na ztvárnění tématu, bez omezení – může zpívat, veršovat, hrát více postav nebo (nejčastěji) hrát pantomimu.

Zpomalení pohybu – 9:38

DABING

Improshow 8.11.2011 v rámci Týdne dobrovolnictví v Českém muzeu hudby – tři dabingy, nejlepší prostřední

Bizoni vs. Klika 7.1.2012 ve Zkušebně Společenského domu v Opatovicích nad Labem

DIAPOZITIVY


Pyramida – 24:50
Vyprávění – 35:15
Vyprávění
Duet – 41:45

Dům a zahrada –
Olivy vs. Kopr 18. 2. 2011 v Divadle K3, Konvikt, Olomouc
Olivy vs. Olivy 21.1.2012 v Loutkovém divadle v Přerově na podporu ornitologické stanice ORNIS

ROZTŘÍDIT

Autobus – Olivy vs. Olivy 21.1.2012 v Loutkovém divadle v Přerově na podporu ornitologické stanice ORNIS